Sağlığını Düşün”   D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

4 Yaşındaki Hastamız Duymaya Başladı

Doğuştan duyma kaybı olan 4 yaşındaki Emir Asaf, Biruni Üniversite Hastanesi’nde ve dünyada az sayıda merkezde yapılan Beyin Sapı İmplantı Ameliyatı ile  duymaya başladı. 

Üniversite Hastanemizde gerçekleştirdiğimiz başarılı ameliyat sonrasında küçük hastamız, ilk kez anne ve babasının sesini duydu.

 

Biruni Üniversite Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Özgür yaptığı açıklamada “Her 1000 doğumdan dördünde ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olmaktadır. Doğuştan işitme kayıplarının günümüzde en iyi tedavisi Koklear İmplant (biyonik kulak) tır. Fakat koklear implantın uygulanabilmesi için iç kulağın implantı yerleştirebilecek bir yapıda olması ve işitme sinirinin sağlam olması gerekir. Ama maalesef doğuştan işitme kayıplarının bir kısmında iç kulak anomalisi de olduğundan bu hastalara koklear implant yapılamamaktadır. Bu durumda  ameliyat ile beyin sapına yerleştirdiğimiz işitsel beyin sapı implant ile işitme sinirinin çekirdeğini uyarıyoruz ve hastanın duymasını sağlıyoruz. Bu yöntem özellikle 4 yaş altında uygulanırsa hastalara çok faydalı oluyor.

Emir Asaf çok ileri derecede işitme kaybı tanısı ile hastanemize başvurdu. İki kulağında da iç kulak anamolisi vardı. Sol kulağına 9 ay önce koklear implant ameliyatı yapılmış fakat hasta fayda görmemişti. Hastanın sağ kulağına beyin sapı implantı yapılmasına karar verildi ve sağ kulağına hastanemizde beyin sapı implantı ameliyatı yaptık. Dünya’da sayılı merkezde uygulanabilen bu yöntemi Biruni Üniversite Hastanesi’nde başarıyla uygulayabiliyoruz” dedi. 

208 Üniversite Arasında İlk 5’teyiz

  Türk yükseköğretim sisteminde bilgi üreten ve aktaran kurumların yıllık olarak değerlendirildiği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu” yayımlandı. Biruni Üniversitesi, YÖK tarafından

devamını oku
Meme kanseri etkinliğinde buluştuk!

Her 8 kadından biri yaşamı boyunca meme kanserine yakalanma riski taşıyor. Meme kanseri erken evrede tespit edildiğinde tamamen tedavi edilebiliyor. Biruni Üniversite Hastanesi Genel Müdürü Serap Kilerci ULUSAL “Meme kanseri tüm

devamını oku